• Email: rektorat@wste.szczecin.pl

  • Telefon: 91 424 08 75

  • Kom: 512 352 236

Sytuacja na rynku pracy oraz tendencje na nim panujące – zawody przyszłościowe i wygasające

Jakie kwalifikacje zawodowe będą przydatne po skończeniu szkoły, studiów, studiów podyplomowych czy kursów - to ważne pytanie dla wszystkich stojących przed wyborem szkoły, uczelni oraz tych którzy już podjęli decyzję o dalszym kształceniu. Czy umiejętności zawodowe jakie dana osoba posiada dziś będą równie pożądane za 10-15 lat? Żeby na tak ważne pytania odpowiedzieć, należy skrupulatnie obserwować gospodarkę (światową i regionalną), poznać kierunki rozwoju branż i dynamicznie reagować na zmiany. Oczywistym jest bowiem fakt, iż popyt na poszczególne zawody ulega zmianom. Zwiększa się też zapotrzebowanie na specjalistów z pogranicza różnych dyscyplin.

Dobrym źródłem informacji na temat zawodów przyszłości mogą być wyniki zrealizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości projektu pt. „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki Polska 2020”, badającego potrzeby polskiej gospodarki także w długiej perspektywie czasowej. Jak podaje www.newsweek.pl do 2020 roku liczba studentów w Polsce zmniejszy się o 40 procent. Może to doprowadzić do bankructwa nawet 70 proc. szkół wyższych w Polsce, przede wszystkim tych niepublicznych, utrzymujących się wyłącznie z czesnego. Wg serwisu http://www.psz.praca.gov.pl/ - wskaźnik zatrudnienia dla ludności w Polsce w wieku powyżej 15 lat wyniósł w II kwartale 2010 r., 50,4% i w porównaniu z II kwartałem 2009 r. nie uległ zmianie. Tzw. zawody nadwyżkowe i deficytowe monitorowane są przez poszczególne urzędy pracy, a informacje o nich znaleźć można na poszczególnych stronach www. I tak np. w Szczecinie do zawodów deficytowych należą m.in. telemarketer, specjalista do spraw ubezpieczeń majątkowych i osobowych, gospodarz domu ale i pracownik biurowy, zarządca nieruchomości, specjalista ds. wynagrodzeń, glazurnik czy zbrojarz. Wg wielu specjalistów dynamicznie w najbliższej przyszłości rozwijać się będą sektory: informatyczny i telekomunikacyjny. Stąd już dziś poszukiwani są teleinformatycy i mechatronicy, a także eksperci sieciowi, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu i administrowaniu sieci komputerowych. Za kilka lat również chirurdzy (szczególnie plastyczni), inżynierowie czy pracownicy usług nie będą narzekać na brak pracy.

Wybierz praktyczne studia na uczelni technicznej.

Rekrutacja online 24h

ZAREJESTRUJ SIĘWażne! Strona wykorzystuje pliki cookie. Jeżeli się na to nie zgadzasz możesz wyłączyć ich obsługę lub opuścić stronę. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Do góry